Bach och jazz är två otroligt välkända fenomen. Ändå uppstår en ny organisk helhet när Bach Jazz smälter dem samman.
Med respekt för såväl Bachs eviga kompositioner som improvisationens öppenhet i nuet, har trion skapat sammanhållna låtar. Det är suggestivt, mänskligt, lekfullt och närgånget – lika inspirerat av Jan Johansson och George Harrison som Miles Davis och Nils Frahm. Välkommen till en konsert där tidlösa mästerverk möter koncentrerad närvaro och spontana infall.
“På ett sätt är det här en väldigt internationell pianotriojazz, men det är också något med tonen som gör skivan unik. Det är arvet efter Jan Johansson förstås. (…) Plötsligt låter Bach som en nordisk kompositör och hans fugor som folkvisor.” (Po Tidholm, Dagens Nyheter, betyg 4/5)
“Trion har här bearbetat Bachs musik varsamt och känsligt och utan att göra våld på originalkompositionerna. (…) I sitt slag är skivan en liten pärla.” (Jörgen Östberg, Orkesterjournalen)
”I Air ur tredje orkestersviten kommer den softa men rytmiskt starka basen, de diskreta trummorna och det delikata pianospelet emot lyssnaren som en omfamning” (Tobias Lund, Sydsvenskan)
”Bach blir stor jazz. (…) Det fungerar hur bra som helst och jag funderar på varför, utan att riktigt kunna ringa in ett vettigt svar. (…) Bach Jazz lyckas helt enkelt med att elegant renodla eller ska vi säga destillera Bachs harmonier till hjärtevärmande små jazzlåtar med gigantiskt innehåll.” (Ignacio Concha-Ferreira, Lira)
Bach Jazz är:
Emil Carlsson Rinstad – piano
Magnus Bergström – kontrabas
Ola Winkler – trummor
Entré till museet inkl konsert 95 kr, förbokas via bokning@hallandskonstmuseum.se eller tel 035-16 23 00. Kan ej kombineras med andra rabatter. Begränsat antal platser, förboka för att säkra din plats! Du blir garanterad sittplats, men det är inte säkert att du får ett bord. Brunchbaren är öppen med olika erbjudanden.
Vill du vara säker på att kunna sitta vid bord och äta innan eller under konserten? Boka då bord (inkl entré till museet och konsert) hos Brunchbaren som under kvällen erbjuder olika mat- och dryckespaket. Begränsat antal platser, förboka för att säkra din plats via brunchbaren.se/jazz
Drop-in i mån av plats.
Samma kväll har Hallands Konstmuseum nyöppning av rummet Att samla, i utställningen Ur samlingen. Utställningsintendent Hanna Svensson visar det nya urvalet som har tema Andlighet kl. 17.30. Ingår i entréavgiften